Öppettider och köregler

Öppettider
Ordinarie öppettider kl 6.30–17.00
Jourtider kl 6.00–6.30, kl 17.00–18.00
Särskild blankett behövs för jourtid. Den laddar du ner här.

Vi har sommarstängt vecka 28-31 och erbjuder sommarförskola vid behov. (särskild samtyckesblankett delas ut med information god tid innan sommaren)

Planeringsdagar
Förskolan stängd.
Hösten 2024: 19-20 september.
Våren 2025: 19-20 maj.

Visningsdatum
Visningar:
27 september, kl 9.15–9.45 
25 oktober, kl 9.15–9.45 
29 november, kl 9.15–9.45 

Öppet hus:
3 december, kl 17–18
24 augusti, kl 12–14

Föranmälan sker till rektor@forskolanzodiaken.se eller 0703-13 32 36

Förskolekön
För att ansöka om plats på förskolan för ert/era barn går ni in på:
www.vasteras.se
– barn och utbildning
– ansök plats
– logga in med etjänst
– välj Förskolan Zodiaken Tillberga

Sommarförskola
Årligen under perioden v.28-31 har förskolan sommaruppehåll och förskolan tar vila från undervisning. Det är ett tillfälle för både barn och personal att ha en välförtjänt ledighet och vila men även gården får tid att gro till sig. Sommaruppehållet kan innebära att barn med behov av pedagogisk omsorg tillfälligt erbjuds annan placering på annan sommaröppen förskola i området. Vid behov av omsorg dessa veckor och om tillfällig omplacering är nödvändig, kommer ni som vårdnadshavare ges en samtyckesblankett innan omplacering som ni fyller i och lämnar åter. Vårdnadshavare ska i god tid innan meddela sitt behov till rektor på förskolan. Det är inte tillåtet att ha barnet i sommaröppen verksamhet när vårdnadshavare har semester. Är vårdnadshavare ledig, är barnet ledig! För vidare info, vänligen kontakta förskolans rektor. 
Barn som ska börja i förskoleklass har rätt till placering i förskola tom 31 juli. From 1aug ansöker ni om placering i fritidshem. Se kommunens hemsida för vidare info om skolval och fritidshem.